Właściwości zdrowotne żywicy sosnowej były od wieków doceniane w medycynie ludowej. Ten tradycyjny antyseptyk jest wykorzystywany również współcześnie, a jego skuteczność została udowodniona w rożnych badaniach.
Działanie zdrowotne żywicy sosnowej
Żywica sosnowa może być stosowana do zwalczania zakażeń różnego pochodzenia, a dzięki związkom lotnym, które również maja właściwości przeciwbakteryjne może być wykorzystana w inhalacji przy zakażeniach górnych i dolnych dróg oddechowych, jej aromat wspaniale oczyszcza zatoki i gardło. Sprawdza się także przy zwalczaniu zapalenia dziąseł, owrzodzeń i rożnych ran na skórze.
Gojące właściwości żywicy wynikają z jej działania przeciwbakteryjnego i przeciwgrzybiczego. Związki w niej zawarte skutecznie zwalczają mikroorganizmy, które zakażając rany utrudniają ich gojenie.
Okład zwilżony w rozcieńczonej nalewce z żywicy sosnowej należy przykładać kilka razy dziennie do zmienionych chorobowo miejsc. Nalewka rozcieńczona z wodą będzie też doskonałą płukanką do jamy ustnej i gardła. Maść lub olej mogą być stosowane na większe partie skóry, także otwarte rany lub owrzodzenia. Stężenie żywicy w granicach 0,2 – 1,0 % wykazuje działanie przeciwbakteryjne, natomiast by uzyskać silne działanie przeciwgrzybicze należy zastosować maść o stężeniu 10-20%.
Nalewka z żywicy sosnowej

Przyrządzenie nalewki z żywicy sosnowej jest naprawdę proste.
Na każde 10 gramów zebranej żywicy potrzebujemy 100 ml alkoholu – najlepiej spirytusu 96% (może także być wódka 40%, ale wtedy roztwór będzie miał mniejsze stężenie).
Po zebraniu żywicę w proporcji 10 g zalewamy 100 g etanolu 96% (spirytusem). W ten sposób otrzymamy 10% roztwór z żywicy . Należy odstawić go na około 14 dni w celu rozpuszczenia się żywicy, a po tym czasie trzeba przecedzić z zanieczyszczeń które zawsze zawiera żywica (kawałki kory, piasku itp).
Gotową nalewkę trzymamy szczelnie zamkniętą w chłodnym, zacienionym miejscu.
Leave a Reply