Wskazówki dotyczące przetrwania w mieście, których możemy się nauczyć od bezdomnych

Chociaż zwykle stawiamy ich na marginesie społeczeństwa, tak naprawdę wiele możemy się nauczyć o przetrwaniu od bezdomnych. W końcu komu bardziej można zaufać w kwestii survivalu miejskiego: komuś, kto tylko fantazjuje o katastrofach, czy ludziom, którzy codziennie przeżywają sytuacje przypominające katastrofę?

Pamiętasz film o tytule Pojutrze? Jest to scenariusz końca świata, a grupa ludzi zostaje uwięziona w bibliotece, podczas gdy zamieć śnieżna pogrąża świat w nowej epoce lodowcowej. Jak utrzymują ciepło podczas zamieci i mrozu?

Na szczęście dla grupy, jeden z nich był bezdomnym – a bezdomni mają przeróżne sztuczki, jak się rozgrzać w zimnie. Powiedział im, żeby wypchali swoje kurtki zmiętym papierem. Ta dodatkowa warstwa izolacji uratowała im życie.

Oto tylko niektóre ze sztuczek przetrwania, których używają bezdomni, a które mogą pewnego dnia uratować ci życie:

Ubieraj się warstwami

Bezdomni wiedzą co nieco o utrzymywaniu ciepła, ponieważ wielu z nich musi spać na dworze, gdy na zewnątrz jest niesamowicie zimno i pada śnieg. Powszechną strategią, którą stosują, jest bardzo przydatna w sytuacjach survivalowych – ubieranie się warstwami.

Pierwsza warstwa to warstwa bezpośrednio stykająca się ze skórą, druga to izolacja (lub warstwa zapewniająca ciepło), a trzecia to warstwa wierzchnia chroniąca przed wiatrem, deszczem lub śniegiem.

Większość ludzi zakłada, że puchowe kurtki zimowe to sprytny wybór, ale lepiej jest, jeśli masz kilka lekkich kurtek, które możesz w razie potrzeby zdjąć lub dodać. Te lżejsze kurtki również wysychają szybciej i świetnie nadają się na schronienie.

Jeśli nie masz wystarczającej ilości ubrań na trzy warstwy, użyj plastiku, tektury, a zwłaszcza gazet, co prowadzi mnie do następnej wskazówki…

Gazety to przydatny materiał

Oprócz izolacji gazety mają wiele różnych ważnych zastosowań związanych z przetrwaniem . Na przykład możesz używać gazet jako schronienia , prześcieradła, poduszki, papieru toaletowego , a co najważniejsze, paliwa do ognia.

Niestety, gazety z szarego, szorstkiego papieru nie są już tak popularne jak kiedyś, ale do tych celów można również wykorzystać ulotki reklamowe, stare książki itp.

Wybierz odpowiednie miejsce do spania

Jedną z największych zmartwień, gdy jesteś bezdomny, jest ustalenie, gdzie spać lub odpocząć. Czasami, możesz znaleźć schronisko dla bezdomnych lub opuszczony budynek, z którego możesz skorzystać.

Wybierając opuszczony budynek, musisz mieć pewność, że nie stanowi on dla ciebie zagrożenia. Bezpieczeństwo jest ważne. Jeśli nie jesteś pewien wytrzymałości budynku, spróbuj spać blisko wyjścia lub pod belką nośną.

Co najważniejsze, nie chcesz być sam. Kiedy masz grupę ludzi śpiących razem w tym samym miejscu, zmniejsza się możliwość napadu lub kradzieży. Bardziej prawdopodobne jest, że zostaniesz okradziony lub zaatakowany, jeśli jesteś całkowicie sam.

Trzymaj się ciepło

Utrzymanie ciepła to jedna z najważniejszych rzeczy, które musisz zrobić, aby pozostać przy życiu. Duża część energii w naszym ciele idzie na utrzymanie ciepła , w tym ponad 50% naszych kalorii. Im zimniej, tym więcej będziesz potrzebować jedzenia. To nie jest dobrze.

Ubieranie się w warstwy i korzystanie z gazet, jak wspomniałem powyżej, to dobre kroki, ale możesz wypróbować kilka innych wskazówek, takich jak:

Połóż karton pod sobą jak warstwę izolacji między sobą a zimną ziemią.

Inną taktyką, którą bezdomni mogą stosować, aby się rozgrzać, jest wkładanie termoforów z butelek do ubrań podczas spaceru lub przed pójściem spać.

Oczywiście jako bezdomny nie będziesz miał dostępu do wody z kranu i bojlera. Jednak nadal możesz podgrzać wodę w blaszanym garnku nad małym ogniem lub odpalonym koszem na śmieci, a następnie wlać tę wodę do butelek. W ostateczności możesz oddać mocz w butelce i trzymać ją w kieszeni, aż nie będzie już ciepła.

Staraj się zachować czystość

W sytuacjach survivalowych czystość może szybko zejść na dalszy plan. Nie zapominajmy, że dobra higiena osobista pomaga zmniejszyć ryzyko infekcji. To nie jest łatwe, ponieważ prawdopodobnie nie będziesz miał często dostępu do prysznica i mydła.

Zatrzymując się w publicznych toaletach, masz dostęp do bieżącej, ciepłej wody, co pozwala na właściwe oczyszczenie ciała.

Miej pod ręką sodę oczyszczoną. To jeden z najtańszych produktów do higieny osobistej, który jest wszechstronny. Można go zmieszać z wodą i można go używać jako mydła, dezodorantu, szamponu, pasty do zębów i nie tylko.

Zobacz także: 30 przydatnych zastosowań sody oczyszczonej

I jeszcze jedna wskazówka dotycząca higieny: używaj filtrów przeciwsłonecznych. Jeśli się poparzysz, oparzenie może szybko zmienić się w ból i zarazić się.

Bądź gotowy do wyjścia

Nigdy nie wiesz, czego się spodziewać w sytuacjach survivalowych. Musisz być gotowy do ucieczki w jednej chwili. Więc nawet jeśli znalazłeś najlepszą lokalizację i założyłeś obóz, nie przywiązuj się zbytnio. Twój plan na wypadek katastrofy powinien zawsze uwzględniać ewentualność na wypadek, gdybyś musiał szybko uciekać z tego miejsca.

Osoby bezdomne są stale w ruchu i rzadko przebywają długo w jednym miejscu. Mogą zostać zmuszeni do opuszczenia terenu, jeśli grupa bezdomnych lub organy ścigania wyrzucą ich z obszaru, w którym przebywają.

Więc nie zostawiaj swoich rzeczy rozrzuconych. Jeśli czegoś nie używasz, powinno znajdować się w Twojej torbie, a Twoja torba powinna zawsze znajdować się na plecach, nawet gdy śpisz. Dzięki temu będziesz mógł natychmiast wstać i uciec.

W sytuacji przetrwania w mieście są bardzo duże szanse, że będziesz stale w ruchu i możesz nie pozostać w jednym miejscu dłużej niż kilka dni. Poza tym, że policjanci zmuszają Cię do opuszczenia terenu, możesz zostać zmuszony do odejścia przez wściekły tłum, jeśli dojdzie do poważnego kryzysu.

Mądrze się pakuj

Aby sprawnie się przemieszczać, musisz spakować się lekko. Nie noś przy sobie niczego zbędnego, czego nie używasz regularnie. Dlatego polecam noszenie przedmiotów wielofunkcyjnych, takich jak bandany , plastikowe torby, spinacze i tak dalej. Wszystkie te mogą być używane do wielu różnych rzeczy, co oznacza, że ​​nie będziesz musiał nosić tak wielu przedmiotów.

Unikaj konfliktów

Niezależnie od tego, czy jesteś bezdomny z powodu sytuacji finansowej, czy z powodu sytuacji survivalowej, unikanie konfliktu jest najważniejszą wskazówką w samoobronie.

Nie chcesz żadnych obrażeń, gdy mieszkasz na ulicy. Nawet niewielki uraz może stać się niebezpieczny bez możliwości pomocy lekarskiej. Może się to wydawać niewielkim nacięciem, ale drobne skaleczenia mogą szybko przekształcić się w infekcje bez odpowiedniego oczyszczenia.

To nie znaczy, że nigdy nie powinieneś walczyć. Jeśli ktoś cię atakuje, walcz, aż będziesz mógł uciec.

Nie wyróżniaj się

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile osób jest bezdomnych, ale nie mamy o tym pojęcia mijając ich na ulicy? Dlatego bezdomni nazywani są niewidzialną populacją. Najczęściej dzieje się tak dlatego, że bezdomni nie chcą być zauważeni.

Kiedy ludzie wiedzą, że jesteś bezdomny, zwykle stajesz się celem dla złodziei, a bycie zauważonym oznacza, że ​​możesz zostać wyrzucony z dowolnego miejsca, które wybrałeś.

Należy to wziąć pod uwagę w każdej sytuacji związanej z przetrwaniem. Wtopienie się jest kluczem do powstrzymania ludzi przed próbami zabrania tego, co masz. Na przykład, jeśli nastąpi dłuższa awaria prądu i jesteś jedyną osobą, która ma generator, szybko stajesz się celem dla wszystkich w twojej okolicy, ponieważ masz włączone światła, a nikt inny nie! Wtopienie się jest ważne.

Nie jedz czegokolwiek

Jeśli jesteś bardzo głodny, kuszące może być zjedzenie jedzenia ze śmietnika, ale jeśli to zrobisz, ryzykujesz zatruciem pokarmowym. Jeśli jesteś jesteś w kryzysowej sytuacji, wybieraj rzeczy, które nie psują się tak łatwo. Oznacza to żywność, która nie zawiera mięsa ani nabiału i składa się głównie z cukru i węglowodanów. Na przykład resztki cukierków lub chipsów prawdopodobnie będą bezpieczne do spożycia.

Pamiętaj, że życie na takim niezdrowym jedzeniu spowoduje gwałtowne pogorszenie się stanu zdrowia, co jeszcze bardziej utrudni przetrwanie.

Nawet w mieście można znaleźć jakieś owoce i warzywa, np. na ogródkach działkowych.

Wniosek

Jak widać, istnieje wiele ważnych wskazówek dotyczących przetrwania w mieście, których możesz się nauczyć od osób bezdomnych. W przypadku każdej zurbanizowanej katastrofy, która nawiedzi Twoje miasto, te wskazówki przyniosą Ci korzyści.