Ucieczka przed psem tropiącym #Urban survival

Natrafiłem na instrukcję przedstawiającą porady dotyczące ucieczki przed pościgiem. Nigdy nie wiadomo jakie umiejętności będą nam potrzebne w “trudnych czasach”, więc warto zapoznać się z ta instrukcją.

Wykorzystaj dostępne środki do maskowania, aby wtopić się w otoczenie, oraz stosuj się do poniższych zasad, które pomogą zgubić tropiącego Cię psa.

W miarę możliwości poruszaj się po terenie uczęszczanym przez innych ludzi i zwierzęta. To zmusi psa do większego wysiłku, w celu podtrzymania twojego tropu.

Jeśli poruszacie się w grupie – rozdzielajcie się od czasu do czasu, przenoście się nawzajem na plecach i zostawiajcie fałszywe ślady tam, gdzie jest to tylko możliwe.

KONTAKT WSTĘPNY

Skorzystaj ze strumienia lub przepływającej rzeki, w celu zmylenia psa, ale nie próbuj iść zbyt długo w wodzie, ponieważ tempo takiego marszu będzie wolne. Zamiast tego przejdź przez strumień dwa lub trzy razy, z brzegu na brzeg “po trójkącie”, tak aby pies nie mógł stwierdzić, który z twoich tropów jest prawdziwy.


JEDZENIE

Kiedy przygotowujesz posiłek, zwróć uwagę na kierunek wiatru. Po posiłku zakop wszystkie opakowania oraz pojemniki po żywności i pamiętaj, żebyś nosił ze sobą jak najmniej prowiantu.

Zapach jedzenia, a zwłaszcza twój zapach pozostawiony na opakowaniach, podpowie psu, że było to właśnie twoje jedzenie. Dlatego jeśli zakopujesz resztki posiłku, nie dotykaj ziemi rękoma, lecz użyj noża lub innego narzędzia. Jeśli tylko możesz zatapiaj śmieci w głębokiej wodzie. To samo dotyczy twoich odchodów.


ODPOCZYNEK

Jeśli musisz spędzić jakiś czas leżąc w miejscu, zawsze przestrzegaj poniższych zasad, nawet jeśli wydaje ci się, że grupa pościgowa jest daleko.

Połóż się na ziemi tak płasko, jak tylko jest to możliwe. Dokładnie przykryj się rzeczami, jakie masz, aby twój zapach był wchłaniany przez podłoże, na którym leżysz, a nie rozchodził się w powietrzu. Oddech skieruj w kierunku podłoża. Leż nieruchomo. Nie pal tytoniu ani ogniska jeśli to możliwe. W razie zauważenia przez kogokolwiek natychmiast opuść to miejsce.

ODLEGŁY KONTAKT

Jeśli zostałeś zauważony z daleka, szybkość działania będzie decydowała o twoim losie.

Próbuj zmęczyć psa i jego przeciwnika. Będzie ci wówczas łatwiej zniszczyć ich współpracę, ponieważ w skutek zmęczenia zaczną popełniać błędy. Jeśli jesteście w grupie, szybko się rozdzielcie, a o umówionym czasie ponownie się połączcie.

Trzymaj się twardego podłoża. Nawierzchnia drogi utwardzonej i teren skalisty krócej utrzymują zapach niż miękkie podłoże.

Jeśli znajdziesz się na terenie zadrzewionym lub krzaczastym, przenoście się na plecach i często zmieniajcie kierunek marszu. Pies tropiący będzie prowadzony na długiej smyczy, więc staraj się tak kluczyć między drzewami aby się w nią zaplątał. W ten sposób możesz zwiększyć odległość między sobą a ekipą tropiącą.

BLISKI KONTAKT

Jeżeli pościg cię dogoni znajdziesz się w tarapatach, nie z powodu samego psa, który zrobił swoje, tzn. odnalazł cię, ale z powodu jego partnera  – przewodnika, który zapewne będzie uzbrojony.

Zapomnij na chwilę o psie. Przyglądając się mu stwierdzisz czy jest to pies tropiący czy obronny. Jeśli będzie to pies tropiący, prawdopodobnie, nie podbiegnie do ciebie.

Biegnij tak szybko, aby zniknąć z pola widzenia przeciwnika. wyrzuć zbędne ubrania i ekwipunek, aby pies na chwilę zajął się twoimi rzeczami  i oderwał od ciebie wzrok, co może zwiększyć twoje szanse na ucieczkę.

Jeśli pies cię dopadnie, musisz go obezwładnić, ale człowiek ma nikłe szanse w starciu z psem, w dodatku szkolonym.