Szwedzka pochodnia – bezobsługowa kuchnia polowa

Wymyślona przez szwedzkich drwali, którzy zapewniali sobie źródło ciepła bez konieczności żmudnego dokładania opału, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnego ogniska. W dodatku świetnie sprawdza się jako kuchnia polowa.

Przygotowanie szwedzkiej pochodni jest całkiem proste (zdjęcie poniżej) Najwygodniej jest przy użyciu piły spalinowej naciąć pieniek od góry na krzyż, pozostawiając od spodu kilka centymetrów nienaruszonego materiału aby konstrukcja była stabilna przez cały czas palenia. By jeszcze bardziej ułatwić rozniecenie płomienia na szczycie konstrukcji można wykonać niewielkie zagłębienie, w którym położymy dowolną rozpałkę. Wciskamy ją też w nacięcia i zagłębienia.

Rozpalanie szwedzkiej pochodni

 

Jeśli nie dysponujemy piłą spalinową, wówczas pieniek można rozłupać siekierą i związać u spodu drutem lub wkopać w ziemię, pamiętając o odstępie pomiędzy poszczególnymi kawałkami potrzebnymi do swobodnego przepływu powietrza.

Pochodnia płonie powoli i wydziela ciepło w zupełności wystarczające do przygotowania posiłku i ogrzania się. Pieniek o średnicy około  25cm pali się mniej więcej przez dwie godziny. Oczywiście czas ten zależy od gatunku i jakości użytego drewna (iglaste pali się szybciej).