Sznurek z brzozowego łyka

Dla mnie ważnym elementem bushcraftu jest nauka prymitywnych technik stosowanych przez naszych przodków. Dlatego tym razem poeksperymentowałem z własnoręcznym wytwarzaniem sznurka.

Ray Mears w swojej książce opisuje sposób plecenia sznurka z łyka wiązu. Niestety w mojej okolicy nie znalazłem tego gatunku drzewa. Rośnie jednak dużo brzóz, które posiadają łyko wielorakiego zastosowania. Dawniej używano go jako surowca do wyplatania różnych przedmiotów użytkowych, a nawet butów. Więc do produkcji sznurka również powinien się nadać.

Z brzozowego pnia wycinamy długie pasy kory i oddzielamy od niej łyko (aby niepotrzebnie nie okaleczać drzew, polecam pozyskiwanie surowca tylko ze ściętych drzew lub połamanych przez wiatr).

Brzozowe łyko

Łyko moczymy w wodzie przez kilka godzin. Najlepiej całą noc. Po tym zabiegu łyko zrobi się bardziej elastyczne i z łatwością będzie można oddzielić od niego pozostałości kory.

moczenie łyka w wodzie

oddzielanie łyka od kory

Dzielimy łyko na na węższe paski (zgodnie z biegiem włókien)

dzielenie łyka

Bierzemy pojedynczy pasek łyka i skręcamy go, np. poprzez rolowanie na kolanie.

sznurek z łyka

Następnie bierzemy trzy zrolowane sznurki i zaplatamy ze sobą (zdjęcie poniżej).

upleciony sznurek z łyka brzozowego

Tak przygotowany sznurek jest całkiem wytrzymały. Mój dał radę utrzymać ciężar 20 kilogramów. Oczywiście możemy zwiększyć wytrzymałość poprzez zaplatanie ze sobą większej ilości sznurków.

W innym wpisie pokazywałem metodę wykonania sznurka z pokrzywy.

2 Comments Posted

  1. budowa drzewa

    Zdejmij jak największy płat kory z kawałka drewna brzozowego i to co jest po wewnętrznej stronie kory to łyko.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*