Sok z drzewa klonowego

Wszystkie gatunki klonu charakteryzują się tym, że przez okres kilku tygodni na przedwiośniu po nacięciu kory wydzielają znaczne ilości roślinnego soku. Zjawisko to jest ono powiązane z wędrówką soku pomiędzy prącymi wodę ku górze korzeniami a budzącymi się do życia pędami.

Sok ten nie ma ani specyficznego zapachu ani też charakterystycznego zabarwienia. Na pierwszy rzut oka przypomina wodę. Indianie aby go pozyskać  nacinali korę pnia siekierką. Prowadziło to jednak do stopniowego zamierania drzewa.

Osobiście do zbierania soku stosuję jak najmniej inwazyjną metodę, polegającą na nawierceniu w pniu niewielkiego otworu i włożeniu do niego prostego kijka, po którym będzie spływał sok . Czasem używam także rynienki zrobionej z łodygi czarnego bzu.

2013-03-03 11.32.12

W tym roku na zbiór soku wybrałem się 6 Marca. Mrozy już odpuściły więc jest to dobra pora na zbiory. Szło to bardzo sprawnie i po 15 minutach mogłem skosztować tego leśnego napitku.

Z soku można robić bardzo pyszny syrop klonowy, ale do uzyskania jednego litra syropu potrzeba od 20 do 40 litrów soku. Robi się to poprzez odparowanie wody. Syrop klonowy zawiera składniki odżywcze takie jak cukier, aminokwasy, kwasy organiczne, witaminę B, kwas pantotenowy, pirydoksynę, ryboflawinę, niacynę, biotynę, kwas foliowy i witaminę A.

Jest też bogaty w składniki mineralne:

sód, potas, magnez, wapń, fosfor, żelazo, cynk, miedź, cyna

 

Bardzo ważne jest aby po zakończeniu zbioru nie pozostawiać niezabezpieczonego otworu, bo sok będzie się z niego jeszcze jakiś czas sączył. Najlepiej jest zalepić otwór żywicą. Grudkę żywicy wkładam w otwór, nadtapiam ją zapalniczką i palcem rozprowadzam po całym otworze.