Rumianek na różne dolegliwości

Herbatę rumiankową pijemy zwykle ze względu na jej smak i działanie uspokajające. Ale podobnie jak inne rośliny lecznicze, rumianek ma kilka właściwości zdrowotnych, które sprawiają, że jest cennym dodatkiem do ogrodu, apteczki i spiżarni.

Kwiat rumianku należy do rodziny Astrowatych. W przypadku kilku odmian należy zauważyć, że w medycynie najczęściej stosuje się rumianek niemiecki (Matricaria chamomilla) i rumianek angielski (Chamaemelum nobile).

Można używać zarówno płatków kwiatowych, jak i liści, chociaż napar z kwiatów ma jaśniejszy, przyjemniejszy smak. Zachowaj ostrożność, jeśli jesteś uczulony na jakiekolwiek rośliny z rodziny astrowatych. Podobnie jak w przypadku każdego innego preparatu ziołowego, przed dodaniem rumianku do codziennego spożycia sprawdź jego interakcje z lekami i preparatami, które zażywasz.

Rumianek jest najczęściej używany jako herbata, chociaż możesz zrobić nalewkę lub kupić kapsułkowany preparat z suszonego kwiatu. Możesz również dodać rumianek do produktów do pielęgnacji skóry. Kwiaty można stosować świeże lub suszone.

Lecznicze właściwości rumianku

herbata rumiankowa

Działanie przeciwzapalne

W olejkach eterycznych z kwiatu rumianku znajduje się bisabolol, który ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz działa przeciwskurczowo na bóle mięśni.

Problemy żołądkowe

Badania wykazały różne właściwości uspokajające żołądek i wspomagające trawienie. rumianej jest pomocny w przypadku biegunki, niestrawności, gazów i rozstroju żołądka. Rumianek dzięki swoim właściwościom zobojętniającym kwasy żołądkowe, jest także pomocny w zwalczaniu zgagi.

Przeziębienie i problemy układu oddechowego

Picie herbaty rumiankowej, inhalacje z pary przegotowanej wody z kwiatami pomaga zmniejszyć wydzielanie flegmy i podrażnienia układu oddechowego. Rumianek posiada również pozytywny wpływ na odporność organizmu.

Bezsenność

Rumianek działa relaksująco i uspokajająco. Wypicie filiżanki herbaty przed snem może pomóc w łatwiejszym zasypianiu.

Skurcz menstruacyjny

Niektóre kobiety twierdzą, że regularne picie rumianku przed i podczas miesiączki pomaga zmniejszyć ból związany ze skurczami macicy. Uważa się, że jest to prawdopodobnie spowodowane uspokajającym działaniem rumianku.

Kolka

Herbata rumiankowa i kąpiele herbaciane z rumianku są pomocne dla niemowląt zmagających się z kolką, a także pomagają zrelaksować się przed snem.

Podrażnienie oczu

Okłady z płatków kosmetycznych nasączonych herbatą rumiankową mają kojący wpływ na podrażnienia i infekcje oczu.

Schłodź w lodówce torebki z herbatą rumiankową, aby wykorzystać je jako chłodzącą i naturalną maseczkę przeciwobrzękową i regenerującą pod oczy.

Hemoroidy

Rumianek jest powszechnie używanym składnikiem naturalnych środków na hemoroidy, od kremów po rumiankowe kąpiele. Właściwości przeciwskurczowe i przeciwzapalne kwiatu pomogą zwalczyć hemoroidy.

Gojenie się ran

Rumianek stosowany miejscowo pomaga w szybszym gojeniu się ran. Właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne wspomagają proces gojenia.

Podrażnienie skóry i trądzik

Bisabolol, olejek eteryczny z kwiatu rumianku, pomaga leczyć trądzik, trądzik różowaty, łuszczycę, wysypki i inne podrażnienia skóry, działając przeciwzapalnie i uspokajająco na choroby skóry. Istnieją kremy z kwiatu rumianku , ale możesz także nakładać herbatę rumiankową miejscowo lub stosować okład z kwiatów jako maskę.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*