Rozpoznawanie oznaczeń szlaków turystycznych

Znaki spotykane wzdłuż szlaków turystycznych pozwalają nam zachować dobry kierunek marszu i trzymać się wyznaczonej trasy. Jednak to nie wszystko, co możemy z nich wyczytać!

Dzięki ich różnorodności dowiemy się także na jakiego rodzaju ścieżce się właśnie znajdujemy, gdzie jest jej początek, a także ile czasu potrzeba na dotarcie do kolejnego punktu. A zatem podpowiadamy jak odczytywać znaki stworzone przez PTTK.

Kolory szlaków

Choć zdarzają się pewne wyjątki, to jednak bardzo często kolor szlaku świadczy o jego atrakcyjności oraz długość. I tak:

CzerwonySzlak główny, który łączy większość najciekawszych i najładniejszych miejsc w danym regionie.

NiebieskiSzlak dalekobieżny. Zdarza się, że brakuje dnia, aby pokonać cały, zwłaszcza, gdy przechodzi przez wiele malowniczych miejsc.

ŻółtySzlak łącznikowy lub dojściowy. Zazwyczaj krótki. Łączy ze sobą inne szlaki lub prowadzi do atrakcji w pobliżu innego szlaku.

Zielony Szlak dojściowy. Krótki. Prowadzi do charakterystycznych miejsc.

CzarnySzlak dojściowy. Krótki i najczęściej prowadzi do miejsc o nieco mniejszej atrakcyjności turystycznej.

Oczywiście, jeżeli na małym terenie znajduje się wiele atrakcji i trudno jest połączyć wszystkie za pomocą, powiedzmy, pięciu szlaków i zaczyna brakować kolorów do oznaczeń kolejnych ścieżek, to stosuje się kilka razy te same oznaczenia (np. dwa szlaki czerwone, trzy żółte itp.). W takim wypadku kolory szlaków wcale nie muszą oznaczać, który z nich jest główny, a który dojściowy. Wyobraźmy sobie sytuację, że mamy do czynienia z dwiema drogami na tyle atrakcyjnymi, że obie powinny być oznaczone na czerwono. Niestety w pewnym momencie obydwie ścieżki się przecinają i gdyby obie były czerwone, to nie bylibyśmy w stanie rozszyfrować, która skręca, a która idzie prosto. Dlatego znaczenie kolorów schodzi na dalszy plan, a ważniejsze jest, aby drogi były dobrze widoczne.

Rodzaje znaków

Poszczególne szlaki oznacza się odpowiednim kolorem (wspomnianym wcześniej) na białym tle. Wzdłuż trasy możemy je znaleźć na drzewach, murach, głazach lub wolno stojących tabliczkach.oznaczenia_szlakow