Rośliny ozdobne chroniące mieszkanie przed smogiem

Niektóre rośliny ozdobne, oprócz walorów estetycznych są także doskonałymi naturalnymi filtrami. Potrafią zneutralizować wiele toksyn znajdujących się w powietrzu. Jakie rośliny warto uprawiać, aby polepszyć jakość powietrza w swoim mieszkaniu?

W mieście problem zanieczyszczonego powietrza towarzyszy nam przez cały rok. W powietrzu znajduje się wiele szkodliwych związków chemicznych i toksyn pochodzących z przemysłu oraz spalin samochodowych. Dodatkowo jakość powietrza drastycznie spada w okresie grzewczym, kiedy to do powietrza trafiają produkty spalania węgla i innych paliw.

Jeśli na zewnątrz mamy powietrze złej jakości, w mieszkaniu również będzie ono zanieczyszczone. Dlatego warto zadbać o jakość powietrza w pomieszczeniach. Pomogą nam w tym rośliny, które zwykle uprawiamy ze względu na ich ładny wygląd.

Rośliny, które pomogą zadbać o jakość powietrza w mieszkaniu.

Bluszcz pospolity

Mało wymagająca, łatwa w utrzymaniu roślina pnąca. Bluszcz można uprawiać zarówno w domu w donicach, jak i na zewnątrz. Posiada dobre właściwości oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń. Najlepiej posadzić ją w pobliżu drzwi balkonowych, wówczas ograniczy nieco ilość szkodliwych pyłów przedostających się do pomieszczenia. Neutralizuje wiele toksyn m.in. formaldehyd, ksylen i toluen.

Bluszcz pospolity

Sansewieria gwinejska

Zwana również wężownicą. Ze względu na rzadko spotykaną zdolność produkcji tlenu w nocy, roślina ta powinna znaleźć swoje miejsce w sypialni. Wężownica pochłania także z powietrza toksyny oraz alergeny. Jest bardzo prosta w uprawie i może rosnąć w świetle o zmiennym natężeniu.

Sansewieria gwinejska

Zielistka

Niezwykle popularna roślina ozdobna. Wpływa korzystnie na jakość powietrza w naszych domach. Oczyszcza powietrze z formaldehydu i benzenu.

Zielistka

Skrzydłokwiat

Pochłania z powietrza wiele związków toksycznych m.in. benzen, ksylen, trójchloroetylen, formaldehyd a także szczególnie niebezpieczny tlenek węgla. Wymaga temperatury pomieszczenia nie niższej niż 18 stopni Celsjusza. Należy ją ustawić w zacienionym miejscu.

Skrzydłokwiat

Dracena odwrócona

Roślina ta doskonale radzi sobie w usuwaniu toksyn z powietrza. Pochłania i unieszkodliwia trichloroetylen, aldehydy, benzen, ksylen i amoniak. Nie jest trudna w uprawie.

Dracena odwrócona

Niestety rośliny nie usuną całkowicie toksyn i pyłów z powietrza, ale ich zdolność do produkcji tlenu oraz neutralizowania zanieczyszczeń, na pewno bardzo korzystnie wpłynie na jakość powietrza w naszych mieszkaniach.

Bądź na bieżąco. Polub Mywildforest na Facebooku

1 Comment Posted

  1. Od lat mam w domu skrzydłokwiat i nawet nie wiedziałem o jego korzystnym działaniu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*