Przetrwał na odludziu Alaski trzy tygodnie w prowizorycznym schronieniu

30 letni Tyson Steel przetrwał trzy tygodnie w trudnych zimowych warunkach Alaski, po tym jak jego chatka spłonęła w pożarze. Wydrążył w śniegu napis SOS i czekał na ratunek w prowizorycznym schronieniu.

Tyson Steel od września 2019 roku mieszkał samotnie w odległym zakątku Susitna, na północny zachód od Anchorage, około 20 mil od miasta Skwentna, w chatce zbudowanej z drewna i brezentu. Służby ratunkowe zaczęły go szukać kiedy rodzina zgłosiła, brak kontaktu z krewnym.

Fot. State of Alaska Department of Public Safety

Mężczyzna przyznaje, że wszystko zaczęło się od dość pochopnego błędu, który popełnił. Chciał szybko rozpalić w piecu, więc wrzucił do niego duży kawałek kartonu. Podejrzewa, że żar wyleciał przez komin i spadł na dach, wykonany z brezentu. Do pożaru doszło w nocy z 17 na 18 grudnia 2019 roku. Z relacji Tysona wynika, że obudziły go spadające z sufitu kawałki płonącego brezentu. Wybiegł na zewnątrz w samych butach, kalesonach i swetrze, żeby zobaczyć co się dzieje.

Kiedy zorientował się w sytuacji, wrócił do płonącej chatki aby uratować przynajmniej część sprzętu, bez którego nie przeżył by nawet dnia w tych surowych warunkach atmosferycznych. Udało mu się wynieść koce, strzelbę i kilka puszek z jedzeniem.

Od najbliższej osady dzieliło go 20 mil, ale gruba warstwa śniegu uniemożliwiała pieszy powrót do cywilizacji. Bez skutera śnieżnego mógł tylko czekać na ratunek. Pierwsze dwie noce po pożarze spędził w wykopanej jamie śnieżnej. Później zbudował prowizoryczny namiot z tego co znalazł w zgliszczach. W śniegu wydrążył duży napis SOS i rozsypał w nim popiół aby był lepiej widoczny z powietrza.

Nagranie z helikoptera w czasie akcji ratunkowej

Po ponad dwudziestu dniach mężczyzna został odnaleziony przez stanową policję Alaski. Ratownicy przyznają, że swoim wyglądem (długie włosy do ramion i broda) trochę przypominał postać graną przez Toma Hanksa w filmie „Cast Away”. Tyson Steel powrócił do rodziny w Utah.

Źródło:

  • bbc.com/news/world-us-canada-51090157
  • dps.alaska.gov/getmedia/4d477f96-1d92-4082-8ec9-76dd97580108/Winter-Fire-Survivor_1-10-2020
  • Facebook/Alaska State Troopers

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*