Przetrwać nad Jukonem

Przetrwać nad Jukonem (Yukon Men) to serial dokumentalny emitowany na kanale Discovery. Opowiada o mieszkańcach małego Alaskańskiego miasteczka – Tanana, położonego 95 kilometrów od koła podbiegunowego.

Życie mieszkańców jest całkowicie zależne od pór roku. Zimą zastawiają sidła na zwierzęta, ponieważ sprzedaż futer stanowi ich podstawowe źródło dochodu. Zmagają się z temperaturami spadającymi nawet 40 stopni poniżej zera. Podczas krótkiej wiosny i lata nie mogą pozwolić sobie na odpoczynek.

Praktycznie większość czasu zajmują przygotowania do kolejnej zimy. W tym okresie muszą polować na karibu i łosie oraz łowić łososie aby zapewnić swojej rodzinie odpowiednią ilość mięsa. Całe pożywienie dostarcza natura, do najbliższego sklepu trzeba płynąć łodzią kilka dni. Ważną czynnością jest również zgromadzenie drewna opałowego niezbędnego do przetrwania wysokich mrozów. W rejonie podbiegunowym nie ma jesieni, po lecie z dnia na dzień przychodzi zima.

Trailer programu

Źródło wideo: Discovery Channel Polska

W programie dobrze zostało przedstawione to jak bardzo mała społeczność żyjąca daleko od cywilizacji jest od siebie zależna. Bez współpracy i bezinteresownego pomagania sobie nawzajem było by im trudniej przetrwać w niesprzyjających warunkach.

Wnioski po obejrzeniu wszystkich odcinków

Po obejrzeniu dwóch sezonów mogę stwierdzić, że Przetrwać nad Jukonem to serial wart obejrzenia. Trzeba tylko na niektóre elementy “patrzeć przez palce”. Podczas oglądania najbardziej denerwowała mnie przesadzona dramaturgia, spotykana w większości projektów Discovery. Na przykład w jednym z odcinków w miasteczku zamarzła rura kanalizacyjna i przez to nie działała kanalizacja. W programie zostało to ukazane jako skrajnie niebezpieczna sytuacja, która za chwilę może doprowadzić do epidemii i zachorowań.

W kategorii FOREST TV znajdziesz ciekawe programy do obejrzenia online