Pozytywny i negatywny wynik testu na Covid-19. Co musisz wiedzieć o testach na koronawirusa?

Dlaczego można otrzymać pozytywny lub negatywny wynik testu na covid-19, a po ponownym wykonaniu testu wynik może różnić się od pierwszego? Czym są testy antygenowe i PCR? Który z nich jest dokładniejszy?

Szybkie testy antygenowe

Jak działa szybki test antygenowy? Do wykonania badania wymagana jest próbka pobrana z nosa. Testy te działają poprzez identyfikację określonych białek, które znajdują się na powierzchni korowirusa, gdy koś jest zarażony Covid-19.

Testy antygenowe są tanie w produkcji i mogą dostarczyć wyniki w ciągu kilku minut, ale nie są tak wiarygodne jak testy reakcji łańcuchowej polimerazy lub PCR.

Jaka jest dokładność szybkiego testu antygenowego? Współczynnik „czułości”, czyli skuteczność testu w identyfikacji osób z antygenami, wynosi od 84 do 98%.

Szybkie testy antygenowe działają najlepiej, gdy ktoś jest testowany we wczesnych fazach rozwoju wirusa. Problem polega na tym, że wraz z postępem choroby poziom antygenu może spaść poniżej tego, co test może wykryć. Oznacza to, że ujemny wynik testu na antygen nie wyklucza zakażenia Covid-19.

Testy PCR

W przypadku testu PCR pracownik służby zdrowia pobierze wymaz płynu z gardła. Testy te mają na celu wyszukanie materiału genetycznego wirusa wywołującego Covid-19. Czas oczekiwania na wynik może zająć od jednego dnia do około tygodnia.

Jaka jest dokładność testu PCR? Testy PCR mają współczynnik czułości 95%. Według CDC fałszywie dodatnie wyniki testu PCR są mało prawdopodobne. Dzieje się tak, ponieważ materiału genetycznego wirusa, który wywołuje Covid-19, nie można pomylić z materiałem genetycznym innych wirusów.

Testy PCR są uważane za „złoty standard” w diagnostyce klinicznej według Centers for Disease Control. Oznacza to, że jest to rodzaj testu, który powinna przejść przeciętna osoba. Jeśli jednak potrzebujesz wyników szybko, wystarczy szybki test a później zaleca się wykonanie testu PCR.

Powinieneś zostać przebadany na Covid-19, jeśli masz objawy Covid-19, miałeś bliski kontakt z osobą zakażoną Covid-19 lub zostałeś skierowany na badanie przez pracownika służby zdrowia lub urzędnika zdrowia publicznego.

Źródła:

  • zdjęcie pochodzi z serwisu freepik.com
  • https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/lab/resources/antigen-tests-guidelines.html
  • https://medical.mit.edu/faqs/faq-testing-covid-19#faq-9