Porady na wypadek pandemii koronawirusa w Polsce

Koronawirus 2019-nCoV rozprzestrzenia się w zatrważającym tempie. Na szczęście w Polsce jeszcze nie odnotowano przypadków zarażenia, ale to nie znaczy, że wirus nie dotrze także do nas. Dlatego warto zapoznać się z poradami na wypadek wystąpienia pandemii w naszym kraju.

Po pierwsze, dobre nawyki higieniczne!

Często myj ręce. Zwłaszcza po pobycie w miejscach publicznych – powierzchnie mogą być zanieczyszczone wirusem. Jeśli mydło i woda nie są dostępne, użyj odkażacza do rąk na bazie alkoholu. Nie dotykaj oczu, nosa ani ust bez umycia rąk. Czyść i dezynfekuj często dotykane przedmioty i powierzchnie (np przy użyciu wybielacza). Odpowiednie nawyki higieniczne są bardzo ważne w czasie pandemii.

Trzymaj się z dala od ludzi

Prawie każda choroba zakaźna ma okres inkubacji, podczas którego osoba jest zarażona, ale nie wykazuje jeszcze objawów choroby. W dodatku taka osoba może zarażać innych ludzi, pomimo tego, że sama jeszcze nie wykazuje objawów zarażenia. Koronawirus 2019-nCov posiada okres inkubacji wynoszący 7-14 dni!

Najlepsze co możesz zrobić w czasie wybuchu pandemii to pozostać w domu/mieszkaniu i trzymać się z dala od wszystkich osób spoza twojej domowej sfery, aby maksymalnie ograniczyć ryzyko.

To może wydawać się łatwe, ale zdecydowanie takie nie jest. Ani trochę! Dlaczego? Ponieważ jest nas tak wielu, a kontakt z innymi ludźmi jest praktycznie nieunikniony. W dodatku na początku ludzie uwierzą, że to na nich nie wpłynie. Będą normalnie chodzić do pracy, sklepu, szkoły.

Czy jesteś gotowy aby żyć w izolacji przez 7, 14 lub więcej dni?

Przetrwanie pandemii polega na WYŁĄCZENIU SIĘ od INNYCH ZAKAŻONYCH LUDZI. Dlatego, aby być w pełni przygotowanym, musisz zawczasu zgromadzić w domu wszystko czego potrzebujesz do funkcjonowania w odizolowaniu.

Po pierwsze, upewnij się, że masz dość podstaw, aby pozostać w domu przez tygodnie, a może dłużej, bez konieczności wychodzenia i uzupełniania zapasów. To prosta koncepcja. Ale w rzeczywistości większość ludzi nie ma wystarczającej ilości jedzenia i zapasów, aby przetrwać dłużej niż tydzień.

Jakie zasoby należy posiadać?

WODA do picia, przynajmniej 2 litry na osobę. Poważna pandemia może uszkodzić infrastrukturę z powodu braku ludzi pracujących podczas epidemii. Dlatego należy również rozważyć zgromadzenie wody do innych celów, np: spłukiwanie toalety, przygotowywanie posiłków, mycie nauczyć, utrzymanie czystości.

ŻYWNOŚĆ. Oczywiście nie może być to żywność świeża, szybko ulegająca psuciu. Mrożonki też nie są dobrym rozwiązaniem (możliwość przerwy w dostawie prądu). W innym poście pisałem JAKIE PRODUKTY MOŻNA PRZECHOWYWAĆ BARDZO DŁUGO. Podczas gromadzenia zapasów uwzględnij odpowiednią kaloryczność (około 2000 kcal dziennie na osobę), różnorodność posiłków oraz względy zdrowotne danego członka rodziny.

LEKI. Oprócz zaopatrzenia się w leki stale przyjmowane przez domowników, musisz upewnić się, że masz mnóstwo dostępnych bez recepty leków, takich jak środki przeciwbólowe, przeciwkaszlowe i leki przeciwbiegunkowe.

PAPIER TOALETOWY (przynajmniej 2 rolki na tydzień dla jednej osoby).

MASECZKI HIGIENICZNE. W jakimś stopniu zapewniają ochronę przed cząsteczkami dostającymi się do układu oddechowego. Oznaczone przynajmniej dla N95. Pamiętasz jak wcześniej wspominałem o kilkudniowym okresie inkubacji wirusa? Dlatego powinniśmy nosić maseczki żeby nie zarażać innych osób.

JEDNORAZOWE RĘKAWICZKI, spory zapas rękawiczek nitrylowych.

RĘKAWICE ODPORNE NA CHEMIĘ . Przydatne podczas używania dezynfekującego wybielacza. Również do postępowania z niebezpiecznymi odpadami

PLASTIKOWE TORBY NA ŚMIECI . Mocne worki na śmieci do wykonania prowizorycznych toalet, usuwania zanieczyszczeń i śmieci.

WYBIELACZ W PŁYNIE. Podczas sprzątania domu używaj dużych ilości wybielacza, aby zabić wszelkie patogeny. Możesz go również użyć do oczyszczania wody (upewnij się tylko, że jest to zwykły, bezzapachowy chlorowy wybielacz zawierający od 6 do 8,25% podchlorynu sodu).

OCZYSZCZACZ POWIETRZA wyposażony w filtr HEPA. Pomocny w filtrowaniu powietrza, które trafia do twojego domu.

Chociaż powyższa lista nie jest kompletna dla ogólnego planu gotowości na wypadek pandemii, powinna skłonić cię do myślenia o własnej gotowości.

Jeśli epidemia jest obecna na twoim obszarze, powinieneś postępować zgodnie z wytycznymi zalecanymi przez władze lokalne lub organizację ds. Zarządzania kryzysowego.

Bądź na bieżąco. Polub Mywildforest na Facebooku