Oczyszczanie wody za pomocą promieni słonecznych

Czy wiesz, że przy użyciu promieni słonecznych możemy oczyścić wodę ze szkodliwych bakterii, pasożytów i wirusów? W dodatku jest to o wiele prostsze niż myślisz.

Przezroczysta plastikowa butelka wypełniona wodą, wystawiona na działanie promieni słonecznych przez co najmniej 6 godzin sprawi, że woda będzie bezpieczna do picia.

Dzieje się to za sprawą promieni UV-A ze słońca (ultrafiolet-A, fale długofalowe, 315-400 nm), które zakończą działanie szkodliwych bakterii, pasożytów i wirusów w wodzie, przy wystarczającej ekspozycji na słońce.

Według badań przeprowadzonych przez Szwajcarski Federalny Instytut Nauk i Technologii Wodnej, sposób ten zapewnia 99,999 procent skuteczności w zwalczaniu zarazków znajdujących się w wodzie.

Lista zarazków, które zostały zniszczone przez ekspozycję na promieniowanie słoneczne po 6 godzinach

Bakterie: Escherichia coli, Vibrio cholera, Salmonella, Shigella flexneri, Campylobacter jejuni, Yersinia enterocolitica.

Pasożyty: Giardia, Cryptosporidium (po 10 godzinach ekspozycji na słońce).

Jeśli woda jest już zanieczyszczona chemikaliami z zanieczyszczeń, chemikalia nie zostaną usunięte podczas ekspozycji na słońce. Jeśli woda jest mętna i brudna, należy ją najpierw przefiltrować, aby umożliwić promieniom słonecznym skuteczne przenikanie do wody.

Plastikowa butelka wody nie powinna być większa niż 2 litry. W umiarkowanie mętnej wodzie promienie słoneczne stracą 50 procent skuteczności na głębokości 10 mm, a jedynie 25 procent skuteczności na głębokości 10 mm w czystej wodzie. Wystarczy użyć butelki po napoju o typowej wielkości.

Jak oczyścić wodę światłem słonecznym?

Zalecane jest użycie butelki „PET” (tereftalan polietylenu, kod recyklingu nr 1 na spodzie butelki).

Butelka nie może być zabarwiona. To musi być przezroczysta butelka. Nie szkło (szkło blokuje za dużo promieni UV-A).

Napełnij butelkę wodą. Jeśli woda jest bardzo mętna, należy ją przefiltrować – najpierw wlewając przez szmatkę lub gazę, aby wychwycić osad.

Połóż butelkę na słońcu. A jeszcze lepiej… połóż butelkę na powierzchni odbijającej (np folia aluminiowa), aby zwiększyć ekspozycję na promieniowanie UV-A, wykorzystując bezpośrednie i odbite światło słoneczne. Nie jest to konieczne, jednak skróciłoby wymagany czas i zapewniło optymalną ekspozycję na promieniowanie UV-A.

Jeśli niebo nie jest zachmurzone, wystarczy 6 godzin ekspozycji na światło słoneczne. Jeśli niebo jest wypełnione chmurami, wówczas czas ekspozycji zwiększy się do 2 dni. Należy pamiętać, że temperatura zewnętrzna nie ma znaczenia, o ile wystawienie na działanie promieni UV-A wynosi co najmniej 6 godzin (podczas bezchmurnego dnia).

Źródło: www.sodis.ch/index_EN