Nóż jako najważniejsze wyposażenie survivalowca

Nóż to podstawowe narzędzie wykorzystywane podczas wypadów do lasu. Przydaje się w obróbce drewna, przygotowywaniu jedzenia przy naprawach i innych czynnościach obozowych. Podczas kupna noża trzeba zwrócić uwagę na jakość wykonania. Wybieraj te wykonane z dobrej stali nierdzewnej lub węglowej. Rączka musi być solidna i niewyślizgująca się ze spoconej dłoni. Spotkamy się z nożami posiadającymi rączkę z tworzywa sztucznego, drewnianą, metalową, wykonaną z kości lub poroża. Według mnie najlepszym wyborem jest nóż wykonany z jednego kawałka metalu z okładzinami drewnianymi. Początkujący survivalowcy bardzo często popełniają błąd kupując duży, toporny nóż. Co prawda da się nim ciąć duże gałęzie, ale bardziej precyzyjne prace sprawiają problemy. Ciężko nim nawet kroić chleb.

W czasie jazdy rowerem mam przy sobie multitoola pomocnego w razie awarii. Podczas zwykłego dnia w kieszeni zawsze znajduje się scyzoryk.

Obecnie posiadam scyzoryk firmy meteor. Jest wystarczający na moje potrzeby.

Posiada funkcje takie jak:

– Dwa ostrza (jedno większe a drugie małe),
– Otwieracz do puszek,
– Otwieracz do butelek ze śrubokrętem płaskim,
– Śrubokręt z 8 wymiennymi końcówkami,
– Szydło,
– Szczypce uniwersalne,
– Nożyczki,
– Korkociąg i wkręcony w niego mały śrubokręt,
– Haczyk do zapinania guzików,
– Szpikulec,
– Pęseta, długopis, szpilka i wykałaczka,

 

  

Mój Multitool nie jest firmowy ale sprawdza się wyśmienicie, szczególnie przy naprawie roweru na trasie, suwaka w plecaku czy kurtce. Jego funkcje to: Dwa ostrza, piła do drewna, kombinerki, śrubokręt krzyżakowy i płaski, otwieracz do puszek i butelek ze śrubokrętem płaskim.

Noże których używam do prac terenowych:

  Ten pierwszy nóż jest bardzo wytrzymały. Rąbałem nim spore kawałki  drewna. Jego zaletą jest mocna metalowa rękojeść z gumowymi okładzinami dzięki którym trzyma się go pewnie nawet mokrymi rekami. Drugi nóż znalazłem w lesie. Był trochę skorodowany ale został wyczyszczony i pomalowany na czarno, teraz prezentuje się całkiem ładnie. Dorobiłem do niego również pochwę.