Nalewka wrotyczowa – domowe lekarstwo na wiele dolegliwości

Jako dziecko pomagałem dziadkowi zbierać żółte kwiatki, z których robił nalewkę na przeziębienie i inne dolegliwości. Poznaj sposób wykonania takiej nalewki.

Wrotycz pospolity

Roślina wieloletnia dorastająca do 120 cm wysokości. Bardzo silnie pachnąca, gorzka,  kamforowa w smaku. Liście pierzastosieczne; odcinki (listki) podłużnie lancetowate; liście z ogonkami o odcinkach pierzastowrębnych; górne liście o odcinkach wrębno-piłkowanych; koszyczki kwiatowe zebrane w szczytowy, gęsty baldachokształtny kwiatostan; kwiaty żółte, miseczkowate; owoc – niełupka. wikipedia.com

Kwitnie od lipca do września. Rośnie na przydrożach, przy budowach, na usypiskach i przy wykopach, na łąkach, na polach, ugorach i polanach leśnych, w ziołoroślach, nad brzegami wód. Roślina ruderalna i bardzo pospolita. Występuje najczęściej masowo.

Właściwości zdrowotne

Wrotycz zawiera bardzo dużo substancji przeciwzapalnych, silnie odkażających, przeciwrobaczych, przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych, przeciwgrzybiczych), przeciwalergicznych (przeciwwysiękowych, przeciwhistaminowych), przeciwbólowych, uspokajających, przeciwderpesyjnych, rozkurczowych, żółciopędnych, żółciotwórczych, regulujących przemianę materii, odtruwających.

Jak zrobić nalewkę z wrotycza?

Litrowy słoik wypełniamy do połowy świeżymi lub suszonymi kwiatami wrotycza, a następnie wlewamy 500 ml wódki. Szczelnie zakręcony słój pozostawiamy na 14 dni w ciemnym pomieszczeniu. Gotowy roztwór należy przefiltrować przez gazę i przelać do szklanej butelki.

Zażywać maksymalnie3 razy dziennie po 2 łyżeczki lub stosować zewnętrznie do przemywań i pędzlowań: opryszczek, pryszczy, ropni, liszajów, liszajców, wyprysków, oparzeń, owrzodzeń.