Mark Boyle – życie bez pieniędzy

Współczesny świat bez pieniędzy, czy to możliwe? Mark Boyle stara się być tego żywym przykładem. Jego historia to świetna inspiracja dla osób interesujących się survivalem i bushcraft-em.

Mark Boyle w pewnym momencie swojego życie postanowił przekonać się czy we współczesnym świecie można przeżyć przez rok bez pieniędzy. Założył także, że nie skorzysta z żadnej pomocy państwa. Sprzedał swój dotychczasowy majątek i za uzyskane pieniądze zakupił sprzęt potrzebny do eksperymentu, między innymi przyczepę kempingową. Po roku nie zrezygnował i już ponad 3 lata żyje bez pieniędzy, kart kredytowych, czeków itp.

Jak tego dokonał?

Mieszka w przyczepie kempingowej, którą ogrzewa drewnem palonym w własnoręcznie zrobionym piecyku. Gotuje na palenisku lub prowizorycznej kuchence z puszki. Do mycia służy worek z wodą zwieszony na gałęzi drzewa(w ziemie także). Ubiera się tylko w ubrania znalezione na śmietniku. Żywi się tym co zbierze w lesie lub znajdzie na śmietniku, np pod supermarketem, a także hoduje warzywa. Nie potrzebuje mięsa ponieważ jest weganinem.

Mark stosuje wiele metod, których nie powstydzili by się doświadczeni adepci survivalu i bushcraftu. Dobrze opanował sposoby pozyskiwania naturalnych surowców – zamiast proszku do prania używa wygotowanych łupin orzechów, koper włoski w połączeniu z rybimi łuskami zastępuję pastę do zębów.

Jak się dalej toczą losy Marka Boyla?

Obecnie Mark mieszka na Angielskie prowincji. Założył ogólnoświatowy ruch freeconomy, którego celem jest zmniejszenie ważności pieniądza w kontaktach międzyludzkich. Boyle zachęca ludzi, by obdarowywali się nawzajem swoimi umiejętnościami i przedmiotami zamiast sprzedawać je za pieniądze. Do społeczności należy około 15 tysięcy osób, które dzielą się swoimi umiejętnościami na zasadzie wymiany ( np pomalowanie pokoju za naukę gry na gitarze).

Więcej o eksperymencie można przeczytać w książce napisanej przez Marka Boyla: „CZŁOWIEK BEZ GROSZA: ROK WOLNO-EKONOMICZNEGO ŻYCIA”

4 Comments Posted

  1. W naszych Polskich realiach w taki sposób żyje kilka tysięcy bezdomnych.

  2. Trzeba mieć odwagę żeby się z własnej woli zdecydować na takie życie.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*