Książka „Terenowa apteczka ziołowa” – skondensowana wiedza o roślinach

„Terenowa apteczka ziołowa” napisana przez Bartosza Jemiołę. Jak pisze sam autor – ,,to nie tylko książka, ale narzędzie przetrwania, skondensowana wiedza o roślinach, która może nam pomoc w terenie”.

Książka Bartosza Jemioły zaciekawiła mnie, ponieważ nie jest to kolejny atlas ziół tylko pozycja, dzięki której możemy nauczyć się rozpoznawać i wykorzystywać rośliny, które spotykamy praktycznie na każdym kroku – na łące, w lesie a nawet w mieście.

Dobrym pomysłem autora było także uporządkowanie spisu treści według zastosowań roślin. Tym sposobem szukając, chociażby zioła pomagającego w razie urazu oka, od razu znajdziemy informacje o roślinie odpowiedniej do tego celu oraz sposobie jej zastosowania. W przypadku zwykłego atlasu ziół musielibyśmy wczytywać się w wiele opisów roślin, aż może w końcu udałoby się nam znaleźć zioło odpowiadające naszym dolegliwościom.

Kolejnym pozytywnym aspektem jest fakt, że w książce, oprócz bardzo dobrych zdjęć roślin (tradycyjne atlasy ziół zwykle zawierają rysunki a nie zdjęcia), znalazły się także informacje, takie jak miejsce występowania, czas zbioru i zastosowanie danej rośliny.

Autor zrozumiałym językiem tłumaczy wykorzystanie ziół, ale także potrzebną ilość i sposób zastosowania na daną przypadłość, dzięki czemu wiemy jak mamy postępować. Okazuje się, że często popełnianym błędem jest zalewanie ziół wrzątkiem przez co tracimy cenne substancje czynne. Dowiadujemy się też czym się różni odwar od wywaru. Ilość wiedzy zawarta w tej książce jest bardzo duża, a jej niewielki rozmiar pozwala nam na noszenie jej przy sobie.

Zobacz także książkę o dzikich roślinach jadalnych

3 Comments Posted

  1. Gdzie kupić w wersji papierowej??? Nigdzie już nie jest dostępna, tylko ebook

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*