KORONAWIRUS 2019-nCoV – wszystko co musisz wiedzieć

Niestety KORONAWIRUS rozprzestrzenia się już także w krajach europejskich (Francja, Włochy, Niemcy, Belgia, Szwecja). Dlatego w tym artykule przedstawiłem Ci najważniejsze, co musisz wiedzieć o nCov2019: o tym, jak się zaczął, gdzie się rozprzestrzenia, a także o jego objawach i szansach, jeśli go złapiesz.

Koronawirus nCoV 2019 rozprzestrzenił się już w ponad 25 krajach, w tym na całym Zachodzie i zainfekował dotąd 78 838 osób. W skutek zarażenia zmarło już ponad 2 466 osób. Odnotowuje się już także przypadki zarażenia w krajach europejskich: Francja – 12, Włochy -79, Niemcy – 16, Belgia – 1, Szwecja – 1 (dane z dnia 23.02.2020).

Gdzie zaczęła się epidemia?

Wuhan, prowincja Hubei, Chiny. Podejrzewa się, że koronawirus zainfekował swojego pierwszego człowieka na targu owoców morza Huanan, w którym można kupić wszelkiego rodzaju zwierzęta od żywych wilków, krokodyli, pawi, a nawet koali, wszystkie przeznaczone do spożycia.

W tych miejscach zwierzęta wszelkiego rodzaju, żywe i martwe, są sprzedawane swobodnie na zatłoczonych ulicach z różnych witryn i wozów. Żywe zwierzęta są często zabijane na miejscu.

Co ciekawe, obecnie uważa się, że nosicielami nCov 2019 są nietoperze, które zaraziły ludzi inne ssaki. Chiny zaprzeczają, że nietoperze są sprzedawane w tych miejscach, ale dowody fotograficzne pokazują, że nietoperze są jedzone w dużych ilościach w tym kraju.

Jakie są objawy Koronowirusa nCoV 2019?

Większość objawów koronawirusów jest podobnych do przeziębienia lub lekkiej grypy. Jednak szczep nCoV 2019- jest nieco silniejszy i mogą wystąpić objawy takie jak:

– Silny Kaszel,

– Ból Gardła,

– Wysoka gorączka,

– Zmęczenie,

– Ciężki oddech,

W poważniejszych przypadkach zdarzają się także:

– Biegunka,

– Niewydolność nerek,

– Zapalenie płuc,

– Śmierć,

Czas inkubacji tego szczepu jest niepewny, niektóre źródła odnotowują od 2 do 10 dni, a inne mówią, że dwa tygodnie.

Wiadomo jednak, że istnieją dowody na to, że ludzie bezobjawowi, czyli ludzie, którzy zachorowali na wirusa, ale nie wykazują żadnych oznak poważnej choroby, są zdolni do rozprzestrzeniania się wirusa.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus?

Wirus rozprzestrzenia się zwykle drogą kropelkową, czyli przez wilgotne kropelki wyrzucane przez nos i usta w czasie kichania lub kaszlu. Naukowcy ostrzegają, że wszystkie inne płyny ustrojowe, w tym krew, mocz i kał, mogą również zawierać wirusa.

Na interaktywnej mapie możesz na bieżąco śledzić rozprzestrzenianie się KORONAWIRUSA na całym świecie

Czy istnieje lekarstwo na KORONAWIRUSA 2019-nCov?

Obecnie nie ma lekarstwa na koronawirusa 2019-nCov , tak jak nie ma lekarstwa na żadnego wirusa, w tym przeziębienia i grypy. Wirus jest leczony przez leczenie objawów i wsparcie pacjenta w najlepszy możliwy sposób, do czasu aż układ odpornościowy upora się z wirusem.

Czy istnieje szczepionka przeciw 2019-nCov?

Nie. Naukowcy w kilku krajach rozpoczęli pracę nad szczepionką. Są już nawet znaczne postępy w pracach, jednak działająca szczepionka może pojawić się dopiero za kilka miesięcy. Nawet jeśli zostanie opracowana będzie musiała najpierw przejść testy, zanim zostanie masowo zastosowana.

Obecnie jedyną obroną przed tym koronawirusem jest przestrzeganie ścisłych zasad higienicznych i unikanie ludzi. Po zarażeniu kwarantanna i opieka objawowa to wszystko, co można zrobić. Osoby cierpiące na ciężką infekcję będą musiały zostać odizolowane.

Porady na wypadek pandemii koronawirusa w Polsce

Nowy szczep koronawirusa nCov-2019) nie jest tak śmiertelny jak jego poprzednicy – SARS, MERS, ale nadal jest wysoce niebezpieczną infekcją, z dużą szansą przekształcenia się w globalną pandemię.

W twoim najlepszym interesie jest, aby dowiedzieć się, co możesz o tym wirusie i uważnie obserwować rozwijającą się sytuację. Jeśli sprawy przybiorą zły obrót, powinieneś być przygotowany na odizolowanie się na dłuższy czas.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*