Kora dębu – skuteczny surowiec zielarski

Kora dębu to jeden z najpopularniejszych surowców zielarskich. Pozyskuje się ją z młodych dębów szypułkowych i bezszypułkowych. Substancje aktywne zawarte w korze dębu mogą chronić naszą skórę tak samo, jak chronią zdrowie drzew.

Kora dębu przybiera barwę od szarej po ciemnobrązową. U młodych drzew jest gładka, jednak dość szybko zaczyna pokrywać się regularnymi bruzdami. Zwykle jej grubość dochodzi do kilku centymetrów, ale u długoletnich okazów może osiągnąć nawet kilkanaście. Ziołolecznictwo wykorzystuje jednak korę wczesną, z młodych pni i gałązek, której grubość nie przekracza zaledwie kilku milimetrów. Taka młoda kora dębu ma barwę od jasnobrunatnej po czerwonobrunatną, czasami na jej powierzchni obecne są srebrzyste lub zielonkawe naleciałości.

kora dębu

Młodą korę dębu po zebraniu suszy się i rozdrabnia, a następnie dystrybuuje w postaci saszetek do zaparzania. W farmacji i kosmetyce stosowane są także wyciągi z kory dębu, które wchodzą w skład kojących żeli, szamponów do włosów, mieszanek ziołowych, naturalnych dezodorantów i maści.

Lecznicze działanie kory dębu

Duża zawartość garbników w korze dębu warunkuje silne działanie ściągające, które jest szczególnie potrzebne w leczeniu biegunek. Te związki biologicznie czynne tworzą trwałe i nierozpuszczalne wiązania. Po wypiciu wywaru z kory dębu garbniki łączą się z białkami błony śluzowej jelita, co powoduje jego skurczenie się, i tym samym wywołuje działanie ściągające. Nie należy jednak stosować kory dębu w sytuacji prawidłowej czynności przewodu pokarmowego, ponieważ niepotrzebnie podane garbniki mogą spowodować silne zaparcia. Z tego powodu wyciągi z dębu szypułkowego można przyjmować tylko w celu leczenia biegunek. Ponadto preparaty zawierające korę tego drzewa mają działanie grzybobójcze, przeciwwirusowe, przeciwzapalne oraz bakteriobójcze.

W medycynie naturalnej kora dębu jest stosowana w łagodzeniu stanów zapalnych skóry, okolic narządów płciowych, a także do płukania jamy ustnej w lekkich stanach zapalnych gardła. Ponadto odwary z kory dębu szypułkowego używa się przy nadmiernej potliwości rąk i nóg oraz do irygacji przy upławach. Są one również pomocne w leczeniu wysypek skórnych, przy oparzeniach i odmrożeniach.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*