Koniecznie miej w apteczce taśmę DuctTape

Popularna na całym świecie szara taśma (DuctTape) oprócz naprawy rożnych przedmiotów ma, także wiele zastosowań w pierwszej pomocy.

Taśma naprawcza jest bardzo wytrzymała a zarazem elastyczna. W zależności od zastosowania możesz dzięki niej wykonać opatrunek , który nie będzie krępował ruchów lub całkowicie unieruchomić daną część ciała. Bandaż pokryty taśmą klejącą jest praktycznie wodoszczelny.

Przykłady wykorzystania taśmy DuctTape w pierwszej pomocy

Ochrona pęcherzy przed pękaniem

Taśma duct tape zamiast plastra na pęcherze

Każdy zaznajomiony z turystyką pieszą wie jak uciążliwe podczas marszu mogą być pęcherze na stopach. Tym bardziej jeśli któryś pęknie. Ponieważ taśma naprawcza jest bardziej wytrzymała niż zwykłe plastry, oraz jest odporna na pot i wilgoć, może skutecznie ochronić pęcherze przed uszkodzeniami.

Wodoodporny opatrunek na skaleczenia

Przyklej gazę kawałkami taśmy
Całkowicie zaklej opatrunek taśmą dla uzyskania wodoodporności

Taśma naprawcza jest wodoodporna, dlatego możesz zrobić z niej opatrunek chroniący ranę przed płynami, brudem itp.

Usztywnianie kończyn

Znajdź coś wytrzymałego, co posłuży jako usztywnienie dla szyny. Np: deski, patyki, zwinięta gazeta itp. Możesz także użyć innej kończyny do usztywnienia. Na przykład, złamany palec możesz przymocować do sąsiedniego palca, najlepiej z podkładką między nimi.

Regularnie sprawdzaj, czy szyna nie zaburza przepływu krwi. Jeśli kończyna wydaje się blada, spuchnięta, to poluzuj szynę.

Zamykanie dużych ran

Klamerka do zamykania rany

Przyklej prostopadle jedną część klamerki przy krawędzi rany. Przyciągnij obie krawędzie rany od siebie. Przyklej druki koniec klamerki. Krawędzie rany powinny się dotykać, ale nie mogą być ściśnięte. Odległość między każdym paskiem i jego szerokość może się różnić w zależności od rany.

Ostrzeżenia!

Nigdy nie zamykaj brudnej rany, ukąszenia zwierząt ani rany kłutej! Może to doprowadzić do infekcji.

Nigdy nie przyklejaj taśmy bezpośrednio do rany, może to prowadzić do komplikacji. Zwłaszcza podczas usuwania taśmy.

Przedstawione metody służą jedynie jako zastosowanie awaryjne. Ważne jest aby jak najszybciej uzyskać profesjonalną pomoc medyczną.