Jak zrobić domowy środek dezynfekujący w sprayu? Prosta metoda!

Używany głównie do czyszczenia i dezynfekcji toalet i umywalek, domowy wybielacz chlorowy zabija prawie wszystkie znane zarazki i większość wirusów, w tym koronawirusa. Przy użyciu wybielacza możesz zrobić silny spray do dezynfekcji powierzchni. Sprawdź jakich proporcji użyć aby środek działał skutecznie.

Zachowaj ostrożność!

Chlorowy wybielacz wydziela toksyczne opary. Wymieszaj roztwór na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Nigdy nie mieszaj wybielacza z amoniakiem, alkoholem, octem lub innymi kwasami, ponieważ mogą wydzielać się toksyczne gazy, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Zawsze używaj gumowych rękawiczek i unikaj kontaktu wybielacza ze skórą.

Co będzie nam potrzebne?

– Chlorowy wybielacz domowy (roztwór podchlorynu sodu 5,25%). Nie używaj gęstego lub pachnącego wybielacza.

– Woda z kranu.   

– Dzbanek do mieszania / pomiaru

– Dokładnie wypłukana plastikowa butelka z rozpylaczem (np. po płynie do mycia szyb).

Jak zrobić środek dezynfekujący w sprayu?

Centers for Disease Control and Prevention stwierdza, że 5 łyżek (1/3 szklanki) wybielacza na litr wody (stosunek 1:10) jest skutecznym środkiem czyszczącym powierzchnie usuwającym koronawirusa.

Odmierz wymaganą ilość wody i potrzebną ilość wybielacza. Dodaj wodę i wybielacz do dzbanka i dokładnie wymieszaj.

Ostrożnie wlej zmieszany roztwór do plastikowej butelki z rozpylaczem i użyj do dezynfekcji powierzchni w razie potrzeby.

Trwa dyskusja na temat tego, jak długo ten roztwór dezynfekujący pozostaje skuteczny, ponieważ szybko traci moc dezynfekującą pod wpływem ciepła i światła słonecznego. Mając to na uwadze, wydaje się rozsądne, aby codziennie robić małe partie i zużywać je na bierząco.