Jak przygotować się na hiperinflację?

Kiedy dochodzi do poważnych zawirowań gospodarczych, możesz znaleźć się w trudnej sytuacji w wyniku hiperinflacji. To wtedy następuje szybki wzrost cen, a nawet podstawowe towary, mogą stać się deficytowe. Jest kilka ważnych rzeczy, które powinieneś zrobić przed nadejściem kryzysu, aby zminimalizować jego szkody.

Wielu analityków uważa, że problemy z rosnącą inflacją będą trwały przez cały 2022 r. Inflacja utrzyma się przez dłuższy czas, szczególnie w przypadku żywności i artykułów gospodarstwa domowego. Pomimo życzeniowego myślenia niektórych analityków finansowych  i innych gadających głów w telewizji, inflacja nie jest „przejściowa”, ale raczej umacnia się. Co więcej, raz podwyższone ceny rzadko spadają do poziomu sprzed inflacji. Obecne wysokie ceny są w większości trwałe.

Jest kilka ważnych rzeczy, które powinieneś zrobić przed nadejściem kryzysu, aby zminimalizować jego szkody.

Kiedy inflacja utrzymuje się na poziomie 50 procent przez kilka miesięcy, jest to wyraźny znak, że znajdujesz się w stanie hiperinflacji. W naszym kraju oficjalnie podawana inflacja wynosi blisko 8 procent, choć każdy z nas ma swoją „indywidualną inflację”, która pewnie przekroczyła już nawet 30 procent. Miejmy nadzieję, że nie nastąpi jeszcze większa drożyzna ale przyjrzymy się, jak możesz się do tego przygotować i zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie.

Zaopatrz się w niezbędne przedmioty

W najlepszym interesie przygotowującego zawsze jest zaopatrzenie się w ważne i niezbędne artykuły, takie jak żywność, leki, artykuły higieniczne i artykuły gospodarstwa domowego. Jeśli hiperinflacja stanie się naprawdę zła, może się okazać, że półki w sklepach są puste, więc warto mieć własne zapasy w domu. 

Jeśli chodzi o jedzenie i wodę, upewnij się, że masz zapas na trzy miesiące. Jeśli stale przyjmujesz leki, zawsze rozsądnie jest spróbować zaopatrzyć się w nieco więcej niż to, czego obecnie potrzebujesz.

Jeśli masz trochę miejsca na swojej ziemi, nadszedł czas, aby zacząć sadzić drzewa owocowe i warzywa. Pomoże Ci to wyżywić rodzinę jeśli zdobywanie pożywienia stanie się uciążliwe.

Przy tworzeniu domowych zapasów pomocne mogą być moje wcześniejsze wpisy:

Zadbaj o swoje finanse

Ureguluj swoje długi. Posiadanie dużych długów nigdy nie jest dobre, a podczas hiperinflacji sytuacja staje się jeszcze gorsza. Będziesz w sytuacji, w której nie będziesz miał innego wyjścia, jak tylko spłacić długi i odsetki od nich, a jeśli nie możesz sobie z tym poradzić ze względu na sytuację ekonomiczną, możesz stracić dom, samochody lub inne rzeczy. To ostatnia rzecz, z którą chcesz się zajmować w tak niepewnym czasie.

Zadbaj o dodatkowe źródła dochodu. Nigdy nie wiesz, kiedy stracisz pracę, ale nawet jeśli Twoja praca jest stosunkowo bezpieczna, musisz zapewnić sobie więcej pieniędzy, aby móc szybciej spłacić swoje ewentualne długi i mieć trochę pieniędzy odłożonych na czarną godzinę. Upewnij się, że część pieniędzy, które zarobisz, zostanie przeznaczona na przygotowanie się na ewentualną hiperinflację, na przykład na gromadzenie towarów w domu.

Inwestuj nadwyżki finansowe. Inflacja stale zmniejsza wartość twoich oszczędności, a hiperinflacja sprawi, że praktycznie przestaną mieć jakoś wartość. Jeśli dysponujesz większym kapitałem powinieneś rozważyć inwestowanie w nieruchomości i metale szlachetne, aby maksymalnie urozmaicić swoje finanse. Nigdy nie trzymaj wszystkich jajek w jednym koszyku! 

Nie będę się rozpisywał na temat inwestowania ponieważ nie jestem ekspertem w tej dziedzinie. W sieci znajdziesz bardziej kompetentne poradniki. Osobiście polecam zapoznanie się z blogiem Marcin Iwuć – finanse bardzo osobiste i Jak oszczędzać pieniądze Michała Szafrańskiego.

Zaopatrz się w przedmioty, którymi można handlować

Kiedy gotówka staje się bezużyteczna podczas hiperinflacji, ludzie mogą uciekać się do handlu przedmiotami, których chcą, ale nie mogą kupić.

Mogą to być metale szlachetne, a tym bardziej różnorodne przedmioty fizyczne. Na przykład raporty z 2018 r. dotyczące hiperinflacji w Wenezueli ujawniły, że pracownikom wypłacano premie w jajkach, ponieważ pieniądze stały się bezwartościowe.  

Ale jakimi przedmiotami powinieneś handlować? Co ludzie uznaliby za najbardziej wartościowe, gdyby gotówka była bezwartościowa? 

Pomyśl o towarach, które będą postrzegane jako wartościowe podczas załamania gospodarczego, ale także o tym, jak rzadki jest dany przedmiot. Gdy więcej osób tego chce, zwiększy to jego postrzeganą wartość.

Chociaż zawsze dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w artykuły spożywcze i artykuły gospodarstwa domowego, których będzie brakowało podczas kryzysu finansowego, pamiętaj, że ludziom będą również brakować luksusów, z których korzystali, takich jak biżuteria, alkohol, papierosy, czekolada, herbata i kawa.

Hiperinflacja może być przerażającym okresem, ale upewniając się, że przygotowałeś się na nią najlepiej, jak możesz, będziesz w stanie zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojej rodzinie.