Lecznicze zastosowanie czarnego bzu

Zbliża się czas owocowania czarnego bzu, dlatego warto wspomnieć o szerokim zastosowaniu tej rośliny w medycynie naturalnej.

Bez czarny to pospolity krzew (osiąga wysokość do 10 metrów), spotykany na terenie całej Polski. Występuje w lasach, rowach, łąkach i nieużytkach rolnych.

W maju krzew pokrywa się baldachimami białych kwiatów, które ścinamy i suszymy w zacienionym miejscu. Kwiaty po wysuszeniu powinny mieć żółtawobiały kolor i intensywny zapach. Natomiast w sierpniu zbieramy owoce czarnego bzu i suszymy podobnie jak kwiaty. Z owoców można również zrobić sok lub syrop.

Właściwości lecznicze

W okresie jesiennym, kiedy to nastaje okres przeziębień warto posiadać w zanadrzu herbatkę z kwiatów czarnego bzu, ponieważ posiada właściwości napotne i kojące nerwy oraz obniżające gorączkę. Syrop zaś przynosi ulgę w kaszlu i katarze.

Napar z kwiatów bardzo dobrze sprawdza się w stanach zapalnych jamy ustnej, migdałków i krtani. Aby przygotować taki napar trzeba około 50 gramów kwiatów dodać do litra wrzątku i gotować przez 5 minut.

Picie soku z owoców czarnego bzu wpływa korzystnie na wątrobę i wspomaga usuwanie z organizmu toksyn.