Co musisz wiedzieć o długoterminowym przechowywaniu wody?

Woda to według mnie najważniejszy element zapasów na trudne czasy. Potrzebujemy wody nie tylko do konsumpcji i przygotowywania posiłków, lecz także do higieny, sprzątania czy dezynfekcji. Dam ci kilka wskazówek i pomysłów, które pomogą ci przygotować długoterminowe plany przechowywania wody.

Kiedy w kranie zabraknie wody, musisz mieć plan awaryjny, który zapewniłby ci odpowiednią ilość wody bez konieczności wychodzenia z domu. Nawet jeśli jej przechowywanie nie jest skomplikowane, musisz mieć odpowiednie rozwiązania i przestrzeń do przechowywania, aby zaspokoić wszystkie swoje potrzeby.

W jakich pojemnikach przechowywać wodę?

Warto wiedzieć w jakich pojemnikach można bezpiecznie przechowywać zapas wody. Używanie niewłaściwych pojemników może łatwo zanieczyścić wodę i uniemożliwić jej wykorzystanie. Oto kilka krótkich wskazówek dotyczących pojemników do przechowywania wody:

Tworzywa sztuczne – stosuj wyłącznie tworzywa sztuczne o jakości spożywczej. Będą one oznaczone następującym symbolem(patrz obrazek poniżej). Najbardziej preferowane plastikowe pojemniki będą oznaczone numerem 2. 1, 4 i 5 są również „spożywcze” i użyteczne, ale to właśnie numer 2 jest najlepszy do tego celu. Oczywiście należy unikać 3,6 i 7, jeśli chodzi o przechowywanie żywności i wody. Upewnij się również, że tworzywo sztuczne nie zawiera BPA .

plastik spożywczy

NIE używaj butelek po mleku lub soku! Mleko i wiele rodzajów soków zawierają białka i cukry, które reagują z plastikiem. To z kolei może zanieczyścić wodę bakteriami. ŻADNA ilość mydła ani wybielacza nie usunie ich całkowicie z plastiku. Po prostu wyrzuć te pojemniki, gdy będą puste.

Szkło – Dobrze nadaje się do przechowywania wody, ponieważ można je łatwo wyczyścić, użyć ponownie i nie będzie wchodziło w reakcję z chemią, jak niektóre tworzywa sztuczne.

Stal nierdzewna – Dostępne są zbiorniki ze stali nierdzewnej do przechowywania wody. Mogą one pomieścić wiele litrów wody. Wymagają dużej powierzchni do przechowywania. Wymagają regularnej konserwacji i nie zawsze mają jakość spożywczą.

Należy pamiętać o kilku rzeczach, jeśli kupujesz mniejszy pojemnik na wodę. Upewnij się, że wnętrze butelki jest ze stali nierdzewnej o jakości spożywczej, a nie z tworzywa sztucznego lub aluminium. Pamiętaj również, że stal jest cięższa niż plastik. Należy wziąć to pod uwagę, jeśli waga jest ważnym czynnikiem.

Wskazówki dotyczące przechowywania wody

Niezależnie od tego, z jakiego pojemnika korzystasz, jest kilka rzeczy, które musisz zrobić, aby chronić swoje zapasy wody:

Przechowuj wodę w chłodnym, suchym i zacienionym miejscu. Światło słoneczne może degradować chlor w wodzie, osłabiać plastikowe pojemniki. W wodzie wystawionej w niezacienionym miejscu pojawią się glony i patogeny.

Upewnij się, że używane pojemniki są hermetycznie zamknięte. Pojemniki otwieraj dopiero jeśli chcesz użyć zgromadzonej wody. Pomoże to uchronić przed zanieczyszczeniem wody. Warto również na pojemniku umieścić informację o dacie zmagazynowania.

Bardzo ważna jest rotacja zapasów wody po maksymalnie 12 miesiącach. Najprostszy sposób to regularne zużywanie do bieżących celów najstarszych zapasów wody i na ich miejsce gromadzenie nowych pojemników z wodą.

Jeśli przechowujesz wodę w plastikowych pojemnikach, upewnij się, że są one z dala od takich substancji, jak benzyna, nafta, pestycydy lub porównywalne materiały. Jeśli przechowujesz wodę w garażu, spaliny z czasem mogą również przedostać się do plastiku.

Zobacz także: 10 produktów, które możesz przechowywać wiele lat

Woda kranowa czy woda butelkowana?

Mogłoby się wydawać, że woda butelkowana kupiona w sklepie jest lepszej jakości i czystości niż ta wypływająca z kranu. Ale to właśnie woda z miejskiego wodociągu musi spełniać bardziej rygorystyczne standardy niż woda butelkowana.

Na przykład miejska woda z kranu musi być testowana pod kątem zanieczyszczeń co najmniej 100 razy w miesiącu w placówkach rządowych, podczas gdy woda butelkowana musi być testowana raz w tygodniu we własnych laboratoriach należących do firmy.

Zaletą wody butelkowanej kupionej w sklepie są całkowicie sterylne warunki w jakich została rozlana do butelek, dzięki czemu można ją przechowywać znacznie dłużej niż wodę, którą sami wlaliśmy do pojemników.

Podsumowując

Woda jest potrzebna w każdym scenariuszu awaryjnym i po prostu nie da się bez niej przeżyć. Przechowywanie wody nie jest zadaniem trudnym ani kosztownym (w porównaniu do przechowywania żywności).

Jak na razie w naszym kraju nie ma większego problemu z dostępnością do wody, chodź ten rok pokazuje, że nigdy nie wiadomo co może przynieść kolejny dzień.

Wykorzystane zdjęcie pochodzi z serwisu freepik.com