30 przydatnych zastosowań sody oczyszczonej

Sodę oczyszczoną zwykle używamy jako środek spulchniający przy różnych wypiekach, ale tak naprawdę ma ona dużo więcej zastosowań przydatnych w naszym życiu codziennym.

Czym jest soda oczyszczona?

Soda oczyszczona to 100 procentowy wodorowęglan sodu, który najczęściej jest stosowany jako środek spulchniający w wypiekach. Soda oczyszczona po zmieszaniu z kwasem reaguje, tworząc bąbelki i wydzielając dwutlenek węgla, który powoduje wzrost ciasta. Różne źródła historyczne sugerują, że wiele cywilizacji używało różnych form sody oczyszczonej do produkcji chleba i innych potraw, które wymagały wzrostu.

30 przydatnych zastosowań sody oczyszczonej

1. Ukąszenia pszczół  – aby złagodzić ból i łatwiej wyciągnąć żądło, nałóż na ukąszenie pastę z sody oczyszczonej i wody.

2. Świeży oddech  – aby odświeżyć swój oddech, przepłucz gardło szklanką wody zmieszanej z połową łyżeczki sody oczyszczonej.

3. Ból gardła  – aby złagodzić ból, wymieszaj ½ łyżeczki sody oczyszczonej, szczyptę soli w 1 szklance wody. Kilka razy dziennie przepłucz gardło roztworem.

4. Łupież  – aby zwalczyć , masuj mokrą skórę głowy zrobionym z jednej szklanki wody i jednej łyżeczki sody oczyszczonej. Powtarzaj przez dwa tygodnie.

5. Peeling do twarzy  – zrób pastę z 1 części sody oczyszczonej, 2 części mielonej owsianki i wody. Delikatnie natrzyj twarz pastą, pozostaw na kilka minut, a następnie spłucz.

6. Stopy  – aby złagodzić ból stóp, dodaj 3 łyżki sody oczyszczonej do miski z ciepłą wodą i mocz stopy przez co najmniej pół godziny.

7. Zgaga  – aby złagodzić, wypij szklankę wody zmieszanej z 1 łyżeczką sody oczyszczonej.

8. Drzazga  – aby usunąć, namocz dotknięty obszar w szklance wody zawierającej 1 łyżkę sody oczyszczonej. Powtarzaj dwa razy dziennie, aż drzazga wyjdzie.

9. Zatkany nos  – dla oczyszczenia nosa dodaj 1 łyżeczkę sody do 200ml wody o temperaturze ciała (36,6oC), wypłucz nos przy użyciu do irygatora.

10. Oparzenie słoneczne  – aby złagodzić ból, zrób pastę za pomocą wody i sody oczyszczonej. Delikatnie nałóż na spalony obszar.

11. Wrzód żołądka  – w celu złagodzenia bólu użyj 1-2 łyżeczki sody oczyszczonej rozpuszczonej w 1 szklance wody. Wypij roztwór.

12. Mięso  – w celu zmiękczenia natrzeć je sodą oczyszczoną i odstawić na 2-3 godziny do lodówki. Wypłucz przed gotowaniem.

13. Napój sportowy – do przygotowania własnego rozpuść 1 łyżeczkę sody, 1 łyżeczkę soli, 4 łyżeczki cukru i 3 łyżeczki soku z cytryny w 1 litrze ciepłej wody. Po schłodzeniu pij taki napój podczas wysiłku fizycznego.

14. Dziczyzna  – aby zmniejszyć intensywność smaku dziczyzny , namocz ją w roztworze zawierającym 4 szklanki wody i ½ szklanki sody oczyszczonej.

15. Butelki i bidony  – w celu czyszczenia i usunięcia zapachów, myj butelki i bidony w misce gorącej wody i ½ szklanki sody oczyszczonej.

16. Czyszczenie żeliwa  – nasyp sody do naczynia, które chcesz wyczyścić i szoruj szmatką. Wypłucz wodą.

17. Pojemniki  do przechowywania żywności – w celu usunięcia zapachów posyp je sodą oczyszczoną i pozostaw pod przykryciem na 24-48
godzin. Umyj wodą zmieszaną z ½ szklanki sody oczyszczonej.

18. Piekarnik  – do czyszczenia wymieszaj 1 szklankę ciepłej wody i 1 łyżkę sody oczyszczonej, wyszoruj wnętrze piekarnika i wypłucz.

19. Garnki i patelnie  – aby usunąć przypalone jedzenie, napełnij patelnię wodą i ¼ szklanki sody oczyszczonej. Gotuj przez 10-15 minut, a potem umyj.

20. Lodówka  – do czyszczenia i usunięcia zapachów, przygotuj roztwór czyszczący, używając 4 szklanek wody i ¼ szklanki sody oczyszczonej.

21. Zatkany odpływ – aby udrożnić, wlej 1 szklankę sody oczyszczonej do odpływu, a następnie wlej 1 szklankę gorącego octu. Pozwól mu działać magicznie przez 10-15 minut, a następnie odkręć gorącą wodę na kilka minut.

22. Zlewy,  wanny  i prysznice  – do szorowania wymieszaj ¼ szklanki sody oczyszczonej z 1 łyżką płynu do mycia naczyń. Używaj jak każdego proszku do szorowania.

23. Szczoteczki do zębów – do czyszczenia moczyć przez noc w mieszaninie ¼ szklanki wody i ¼ szklanki sody oczyszczonej. Wypłukać przed użyciem.

24. Odświeżacz powietrza  – aby zrobić własny, wymieszaj filiżankę sody oczyszczonej z kilkoma kroplami olejku eterycznego.

25. Brudny dywan  – do czyszczenia posyp sodą oczyszczoną i delikatnie wmasuj. Odstaw na noc, a następnie odkurz.

26. Chrom  – do polerowania możesz zrobić pastę z sody oczyszczonej i wody. Wypoleruj taką pastą i spłucz do czysta.

27. Kwiaty  – aby dłużej utrzymać świeżość kwiatów ciętych, dodaj 1 łyżeczkę sody do wazonu z wodą.

28. Mrówki  – aby pozbyć się mrówek z domu, rozsyp sodę w miejscach ich występowania.

29. Zaparowana szyba w samochodzie – aby zniwelować parowanie, wytrzyj przednią szybę roztworem zawierającym 2 szklanki wody i 1 szklankę sody oczyszczonej.

30. Buty  – aby usunąć nieprzyjemny zapach, wsyp do butów sodę oczyszczoną

Bądź na bieżąco. Polub Mywildforest na Facebooku