10 porad dotyczących przetrwania od Les Stroud

Les Stroud wie, jak przeżyć w najdzikszych i najtrudniejszych warunkach na Ziemi – od spalonych słońcem piasków Kalahari po pełną węży amazońską dżunglę. Warto zapoznać się z radami tak doświadczonego survivalowca.

Kim jest Les Stroud?

Les Stroud (ur. 1961 w Kanadzie) – ekspert w dziedzinie survivalu, reżyser, muzyk, współtwórca emitowanego na kanale Discovery World programu Człowiek, który przetrwa wszystko. Należy do prestiżowego stowarzyszenia The Explorers Club (informacje z Wikipedii)

Porady na temat sztuki przetrwania:

1. W zimnych lub mroźnych warunkach najgorsze, co możesz zrobić, to spocić się, ponieważ to znacznie przyspiesza wychładzanie organizmu. Less ciągle wspomina, że ​​jeśli wykonujesz jakieś prace (wspomina tę wskazówkę w prawie każdym odcinku).

2. Użyj soczewki z kamery lub aparatu, aby rozpalić ogień (tak jakby to była lupa).

3. Noś przy sobie dobry multitool (np. Leatherman Wave). Według niego multitool ma więcej zastosowań niż nóż czy nawet scyzoryk.

4. Jeśli nie dysponujesz siekierką lub piłą, drewno możesz łamać pomiędzy dwiema grubymi gałęziami ułożonymi w literę “V”.

5. Natrzyj skórę błotem ,aby uchronić się przed komarami i innymi insektami.

6. Bawełniana skarpetka to świetna rozpałka.

7. W miejscach występowania niedźwiedzi zachowuj się głośno żeby wiedziały, że jesteś w okolicy (dzika zwierzyna woli unikać kontaktu z człowiekiem).

8. Chipsy kukurydziane to także świetna rozpałka, ponieważ zawierają dużo tłuszczu.

9. Rozgrzej kamienie w ognisku i umieść je wokół legowiska, żeby ogrzać się w nocy.

10. Użyj opróżnionej łupiny orzecha kokosowego wypełnionej włóknami kokosowymi, aby nieść tlący się węgiel. Zapobiega to rozpalaniu ognia od zera w razie przemieszczania się.

“Ironia survivalu polega na tym, że przy całym tym planowaniu i przygotowaniach, które robisz, żeby przeżyć w dziczy, jedyne, czego tak naprawdę chcesz, jest wrócić do domu.” Les Stroud