10 domowych zastosowań popiołu drzewnego

Popiół powstały podczas spalania drewna jest przydatny w przydomowych ogródkach, lub jako środek odstraszający szkodniki. Ale możesz być zaskoczony, wiedząc, jakie inne ciekawe zastosowanie w domu może mieć popiół drzewny.

Wartość popiołu drzewnego zależy również od kilku dodatkowych czynników, takich jak rodzaj spalanego drewna. Drewno liściaste, takie jak dąb, jest cięższe i ma bardziej zbitą strukturę dlatego da więcej popiołu niż lżejsze. Popiół z twardego drewna ma również więcej składników odżywczych niż popiół z miękkich gatunków drewna, takich jak sosna.

Dlaczego popiół drzewny jest przydatny w ogrodzie i domu?

Popiół drzewny jest wyjątkowo alkaliczny, zawiera potas i wapń, co czyni go doskonałym do różnych celów w gospodarstwie domowym. Zawiera także wiele substancji korzystnych dla roślin, takich jak: siarkę, fosfor, sód, cynk, mangan, żelazo, miedź, kobalt, magnez i molibden.

Przedstawiam świetne zastosowania popiołu drzewnego, o których być może jeszcze nie wiesz.

10 domowych zastosowań popiołu drzewnego

1. Przygotuj wodę ługową. Wystarczy zagotować około 2 lub 3 łyżki czystego białego puszystego popiołu w litrze wody, a następnie przecedzić przez gazę. Woda ługowa doskonale sprawdza się jako ekologiczny środek czyszczący.

2. Usuń plamy z ubrań. Innym z wielu zastosowań popiołu drzewnego jest odplamianie odzieży. Działa najlepiej, jeśli robisz to, gdy plama jest świeża.

3. Czyszczenie mebli. Możesz również użyć popiołu drzewnego do czyszczenia mebli. Zrób pastę z popiołu i wody.

4. Usuń brzydkie zapachy. Popiół drzewny może być również świetnym sposobem na pozbycie się przykrych zapachów. Ma właściwości minimalizujące i pochłaniające zapachy. Np. umieść mały pojemnik z popiołem w lodówce aby pozbyć się z niej brzydkich zapachów.

5. Pasta do zębów. Tak, możesz faktycznie myć zęby popiołem drzewnym.

6. Wapń dla roślin. Innym sposobem wykorzystania popiołu drzewnego w ogrodzie jest wzbogacenie roślin o cenny wapń, którego zawiera wiele popiół z drewna liściastego. Wapń lubią np rośliny takie jak: fasola, szpinak, pomidory, groszek, czosnek i inne.

7. Powstrzymaj ślimaki. Możesz także użyć nawozu z popiołu drzewnego, aby powstrzymać niszczenie roślin przez ślimaki. Wysyp taki nawóz w grządkach, a szkodniki będą trzymały się z dala.

8. Pozbądź się mrówek. Prostym sposobem na pozbycie się mrówek bez pestycydów jest wysypanie popiołu drzewnego na kolonii mrówek. Nie mogą go przenieść, więc zamiast tego przeniosą się do nowej lokalizacji.

9. Usuń wilgoć. Jeśli masz obszary o wysokiej wilgotności, takie jak piwnice, popiół drzewny może pomóc w usunięciu wilgoci. Postaw kilka metalowych puszek z popiołem, które będą wchłaniały wilgoć z otoczenia.

10. Odstrasz pasożyty. Jeśli chcesz trzymać wszy, kleszcze i pchły z dala od swoich zwierząt, rozważ użycie popiołu drzewnego. Możesz zrobić pastę z popiołu i odrobiny octu i wcierać w futro swojego zwierzaka. Pachnie specyficznie ale skuteczność doskonała! Zmieszaj popiół drzewny z piaskiem i wysyp mieszankę w kącie wybiegu dla kurczaków, aby mogły oczyszczać się z pasożytów.

Koniecznie pamiętaj aby nie zbierać popiołu, który jest jeszcze gorący. Jeśli palisz w piecu drewnem i węglem to niestety taki popiół nie nadaje się do powyższych zastosowań.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*