Pokrzywa – Pospolita roślina z niezwykłymi właściwościami

Hipokrates uważał ją za królową wszelkich ziół leczniczych, a nasze babcie stosowały pokrzywę na wiele dolegliwości. Dziś niestety nie docenia się jej mocy i sięga po syntetyczne lekarstwa.

 

Pokrzywa (Urtica dioica L) to roślina zawierająca witaminy A, K, B2, C oraz wiele makro i mikroelementów, takich jak magnez, fosfor, wapń, siarka, żelazo, potas, jod, krzem oraz sód. W swym składzie zawiera również serotoninę poprawiającą nasz nastrój, a także związki wchodzące w skład enzymów, regulujących metabolizm.

Pokrzywa od wieków jest wykorzystywana w medycynie naturalnej. Na przednówku z pokrzywy gotowano kiedyś zupę. Dzisiaj gospodynie dodają do karmy dla zwierząt jej posiekane drobno liście. Młode listki można spożywać na surowo lub dodawać do innych potraw. W okresie zimowym możemy pić napar przygotowany z około dwóch łyżek suszonych liści zalanych szklanką wrzątku.

Włąściwości lecznicze cherbaty z liści pokrzyw

Właściwości lecznicze herbaty z liści pokrzyw

okZwiększa pozbywanie się mocznika z organizmu, co jest bardzo korzystne, szczególnie dla osób cierpiących na kamicę nerkową lub problemy z pęcherzem moczowym.

okZwiększa odporność organizmu.

okKorzystnie wpływa na skórę, włosy i paznokcie, dzięki dużej zawartości witamin K, E, C i B1.

okUłatwia przemianę materii oraz wzmaga apetyt.

okOczyszcza układ trawienny, wpływa pozytywnie na trzustkę, wątrobę i żołądek – pomocna jest przy biegunkach, nieżytach żołądka i jelit.

okPrzeciwdziała osłabieniom i anemii – wpływa na rozwój czerwonych krwinek.

okObniża poziom cukru we krwi.

okPosiada właściwości odkażające.

 

Pokrzywa to prawdziwa skarbnica aktywnych związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Specjaliści zajmujący się ziołolecznictwem uważają ją wręcz za naturalny antybiotyk.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*